EINA Centre Universitari de Disseny i Art de Barcelona. Adscrit a la UAB

Blog d’EINA. Centre Universitari de Disseny i Art de Barcelona. Adscrit a la UAB

Etiqueta: Presentacions

20 de novembre 2018

Participació a les 3es Jornades Disseny per viure: Diversitat funcional, pròtesis i cíborgs

Un any més, en el marc de les 3es Jornades Disseny per viure, aquesta edició dedicades a la diversitat funcional, pròtesis i cíborgs, es realitzarà una presentació de projectes de diverses escoles de disseny, entre elles, EINA.

L'alumni Ruben Sanchez presentarà el TFG Pròtesi Trail Running.


"El trail running ha cridat l'atenció de dos esportistes amputats d'una extremitat inferior, un handicap que lluny d'apartar-los d'aquesta disciplina, els ha motivat per començar aquesta nova aventura amb una pròtesi no adaptada.

Aquest ha estat el motiu principal per plantejar el disseny d'una nova pròtesi amb les característiques que requereix el terreny de muntanya i els seus usuaris. Per fer front al projecte s'ha analitzat el funcionament d'altres productes i s’han introduït nous materials i sistemes d'altres àmbits, sempre sota la supervisió de professionals de la matèria.

El resultat final és una proposta de pròtesi centrada en uns punts clau que la fan apta per practicar trail running, que és la base teòrica per crear prototips i fer que el disseny evolucioni de manera pràctica".

Text complet del projecte Pròtesi Trail Running

Pròtesi Trail Running, de Ruben Sanchez
7 de novembre 2018

Exposició “Triunfar Estampando: el Making Off”

  • Inauguració 29 de novembre a les 19h
  • Exposició del 26 de novembre al 12 de desembre
  • Cloenda 12 de desembre, 19h
  • Espai cultural EINA Barra de Ferro, Barcelona
  • Obert de dilluns a dissabte, de 16h a 20h


L'exposició Triunfar Estampando: el Making Off mostra els processos, desenvolupaments, experiències i originals gràfics que van ser desenvolupats per concebre el contingut il·lustratiu de la publicació en paper "Triunfar Estampando", de la botiga especialitzada en sistemes d'estampació i solucions gràfiques Vostok. La mostra explica els entrellats d'aquesta obra, així com que l'estampació no és només cosa per a erudits.

Triunfar Estampando no només ofereix una anàlisi exhaustiva d'algunes tècniques d'estampació i de processos gràfics que han fet de la botiga Vostok un referent en l'àmbit, sinó que a més ajuda a generar nous coneixements per començar a decidir per un mateix.

L'equip Vostok està format per creatius, il·lustradors, gravadors i especialistes en tècniques d'estampació manuals, entre ells, Alexis Rom, professor al postgrau Il·lustració creativa i tècniques de comunicació visual i Carlos Alguacil, professor dels cursos d'estiu en Serigrafia, d'Estampació manual i en Fotogravat.

Exposició “Triunfar Estampando: el Making Off”
19 d'octubre 2018

Presentació del llibre "L’impressor Rafael Figueró (1642-1726) i la premsa a la Catalunya del seu temps" a l’Espai cultural EINA Barra de Ferro

Xevi Camprubí presenta el llibre L’impressor Rafael Figueró (1642-1726) i la premsa a la Catalunya del seu temps, a l'Espai cultural EINA Barra de Ferro, just on Rafael Figueró tenia el seu taller. Es tracta de la seva tesi doctoral en Història Moderna per la Universitat de Barcelona, que va obtenir una beca de la Fundació Noguera (2014) que ha permès la seva publicació. La tesi fou guardonada amb un accèssit del Premi Claustre de Doctors de la Universitat de Barcelona (2016). Un treball de síntesi va rebre el premi Ferran Soldevila d’Estudis Històrics (2014).

Rafael Figueró (Manlleu, 1642 - Barcelona, 1726) va ser l’impressor oficial de la majoria d’institucions polítiques de Catalunya, com la Diputació del General, la Cancelleria Reial i el Braç Militar. L’any 1706 el rei Carles III d’Aragó el nomenà impressor reial a Catalunya.

L’impressor Rafael Figueró (1642-1726) i la premsa a la Catalunya del seu temps
6 de setembre 2018

Presentacions públiques de Treballs final de màster del Màster en tipografia avançada 2017/2018

Els propers 18 i 19 de setembre es realitzaran les presentacions públiques dels Treballs Final de Màster del Màster en Tipografia Avançada del curs 2017/2018.

Dimarts 18 de setembre

Comissió avaluadora: Andreu Balius, Enric Jardí, Ramon Carreté.

  • 16.00 - Eduard Vidiella - Les tipografies modulars d’avantguarda (1920-1942)
  • 16:30 - Luis Romanque - Tipografía y matemática: Lenguaje técnica y práctica
  • 17:00 - Álvaro Franca - Look a little closer: Optical sizes in typefaces of the Dutch Renaissance: The case of Hendrik van den Keere (1540–1580)

Dimecres 19 de setembre

Comissió avaluadora: Edith Stone, Pere Farrando, Jordi Embodas.

  • 16:00 - Karim Decaneva - Textual models in ergotic literature
  • 16:30 - Idoia Etxebarria - Del tradicionalismo subversivo a la sans serif

Comissió avaluadora: Oriol Miró, Albert Corbeto, Laura Bellver.

  • 17:00 - Angie Neira - Tipografías multiescitura: el reto del siglo XXI
  • 17:30 - Ana Requena - Sistemas de escritura artificiales
  • 18:00 - Mariana Valente - Legibilidad vs lecturabilidad
5 de setembre 2018

Presentacions públiques de Treballs final de màster del Màster Universitari de Recerca en Art i Disseny (MURAD) - 2017/18

Els propers 12 i 13 de setembre es realitzaran les presentacions públiques dels Treballs Final de Màster del Màster Universitari de Recerca en Art i Disseny (MURAD) del curs 2017/2018 corresponents a la convocatòria de setembre.

Dimecres, 12 de setembre - EINA

  • 9.00h. Xavier Alamany Sesé - Diferenciació d’imatges properes a l’original a Google Images
    Tutor: Oriol Pibernat
    Comissió d'avaluació: Tània Costa, Oriol Pibernat, Octavi Rofes

  • 10.00h. Claudia G. Jaramillo Arévalo - ¿Post-identidad? Dinámicas de unos cuerpos globalizados.
    Tutor: Octavi Rofes
    Comissió d'avaluació: Tània Costa, Oriol Pibernat, Octavi Rofes

  • 11.00h. Claudia Poblete Zamorano - ‘Cuerpos en Gerundio’. Re-producciones de los procesos invisibilizados en la moda.
    Tutora: Dolors Soriano
    Comissió d'avaluació: Elena Bartomeu, Tània Costa, Dolors Soriano

  • 12.00h. Loreto Sepúlveda Guzmán - Pensar con la mano. Percepciones y relaciones en la triada Dibujo, Narrativa y Cuerpo en primera persona.
    Tutors: Tània Costa, Octavi Rofes
    Comissió d'avaluació: Elena Bartomeu, Tània Costa, Dolors Soriano

  • 13.00h. Lucia Morales Lizcano - El diseño de carácter social Javeriano. Cartografía del quehacer investigativo de la carrera de Diseño de Comunicación Visual de la Pontificia Universidad Javeriana Cali.
    Tutora: Elena Bartomeu
    Comissió d'avaluació: Elena Bartomeu, Sara Coscarelli, Tània Costa

  • 14.00h. Alexis Mera Carvajal - Teoría o práctica. Pedagógica en diseño gráfico. Análisis de dos modelos actuales de enseñanza.
    Tutora: Sara Coscarelli
    Comissió d'avaluació: Elena Bartomeu, Sara Coscarelli, Tània Costa

  • 16.00h. Marta Risco Ruiz. LLUM.ZERO - La fenomenalitat de la llum al Moviment ZERO, 1957-1966.
    Tutors: Jèssica Jaques, Alex Mitrani
    Comissió d'avaluació: Alex Mitrani, Andrea Soto, Gerard Vilar

  • 17.00h. Alejandra Morales Garza - Jalea de Chinches: del Costumbrismo a la Estética relacional.
    Tutor: Alex Mitrani
    Comissió d'avaluació: Alex Mitrani, Andrea Soto, Gerard Vilar

  • 18.00h. C. Marcela Barreiro Moreira. - Olga Beltrán.
    Tutora: Andrea Soto Comissió d'avaluació: Alex Mitrani, Andrea Soto, Gerard Vilar

  • 19.00h. Marisol Quijada - Aprendizaje sensible hacia y entre las imágenes.
    Tutora: Andrea Soto
    Comissió d'avaluació: Alex Mitrani, Andrea Soto, Gerard Vilar

Dijous, 13 de setembre - EINA

  • 15.00h. Rafa Hernández Blasco - Genealogías digresivas del Monstruo.
    Tutors: Tània Costa, Joan M. Minguet
    Comissió d'avaluació: Luis Guerra, Joan M. Minguet, Gerard Vilar

  • 16.00. María García Ruiz - Utopía, Ciudad, Máquina. Tres declinaciones sobre las controversias entre comunidades en movimiento y espacios de la modernidad.
    Tutor: Gerard Vilar
    Comissió d'avaluació: Luis Guerra, Joan M. Minguet, Gerard Vilar

  • 18.00. Yi Meng - Investigación de la animación estadounidense y la nacionalización de la animación china.
    Tutora: Tània Costa
    Comissió d'avaluació: Luis Guerra, Joan M. Minguet, Gerard Vilar

Dijous, 13 de setembre, de 19.00h a 21.00h - Cercle artístic Sant Lluc de Barcelona

Despedida de la edición 2017-18 del Máster en la inauguración de la exposición de estudiantes del MURAD “Dinámicas de los cuerpos: investigando a través del arte”. A las 19.00h en el Círculo artístico Sant Lluc de Barcelona, calle Mercaders 42, delante del mercado de Santa Caterina.

3 de setembre 2018

Presentacions públiques de Treballs final de màster del Màster en disseny gràfic 2017/2018

Els propers 12, 13 i 14 de setembre es realitzaran les presentacions públiques dels Treballs Final de Màster del Màster en Disseny Gràfic del curs 2017/2018.


Dimecres 12 de setembre

Tribunal: Enric Garrido, Anna Llàcer, Lluc Massaguer

  • 15.30h - Àngela Balcells - Out Of Focus
  • 16.15h - Maria Millan - Hem estimat la vida. Una història sobre l’Alzheimer
  • 17.00h - Blanca Garaluce - Publicación sobre el color
  • 17.45h - Laura Magallón - CABE-CERO. Champú sólido zero-waste
  • 18.30h - Andrea Rueda - Visualización de datos en un museo


Dijous 13 de setembre

Tribunal: Xavier Alamany, Raimon Botey, Anna Fuster

  • 15.30h - Gaizka Pagonabarraga - Memoria golpeada
  • 16.15h - Daniel Iglesias - Censura y manipulación en la era digital
  • 17.00h - Anna Carbonell - Petita galeria d’art
  • 17.45h - Ángela Aguinaco - Desarrollo de un videojuego promocional para el festival de música BBK Live
  • 18.30h - Aida Alsina - Crescendo: e-learning de lenguaje musical


Divendres 14 de setembre

Tribunal: Enric Garrido, Lluc Massaguer, Irene Sierra

  • 15.30h - Marta de Castro - Respira
  • 16.15h - Jessica Díaz - Eureka, nueva identidad del museo de ciencias
  • 17.00h - Emily Jo Eldridge - Diseño Gráfico Espacial
  • 17.45h - Judit Murcia - VISOO, Realitat Virtual
  • 18.30h - Gemma Fontanals - FIERA. Feria de Fanzines Feministas
  • 19.15h - Astrid Casas - Rediseño de la identidad utilizada en las fiestas mayores de Escaldes-Engordany, Andorra.
Presentacions TFM Màster en Disseny Gràfic
3 de juliol 2018

“Pro-eject!”: presentació i exposició dels Treballs de Fi de Grau del curs 2017-2018

  • Del 17 al 19 de juliol de 2018
  • Espacio Simon 100 (Carrer de Sancho d’Àvila, 66)

El Grau de Disseny finalitza amb la presentació dels Treballs de Fi de Grau (TFG) per part dels estudiants de cada una de les mencions que es realitzen a EINA: Disseny Gràfic, Disseny d’Espais, Disseny de Producte, Creació Visual i Cultura del Disseny.

Aquest any, sota el títol “Pro-eject!”, l’Espacio Simon 100 acull la presentació i exposició dels 90 TFGs realitzats durant el curs 2017-2018, que tindrà lloc del 17 al 19 de juliol.

“Pro-eject!” és un esdeveniment obert a tots els públics que permet conèixer el conjunt de propostes elaborades pels estudiants del Grau de Disseny amb el rigor, el compromís i l’exigència que demana la societat actual als professionals d’aquest àmbit.

Els projectes que es presentaran responen a la qualitat acadèmica, a la capacitat d’anàlisi del context, a l’experimentació i a la creació de nous llenguatges, tot fomentant el potencial innovador del disseny.

“Pro-eject!” és una oportunitat per descobrir el talent dels joves dissenyadors, de conèixer nous plantejaments i d’avaluar propostes estratègiques que aporten un valor decisiu al món del disseny.

Dilluns 16 de juliol

Cultura del Disseny

Comissió avaluadora Octavi Rofes, Anna Bach, Carlos Ferrater

  • 18.00h - Ona Harster - Sala en espera, recuperació no patrimonial del projecte original de la Clínica Dental Bonanova de Carles Ferrater de 1975 (Presentació a la Clinica Dental Bonanova. Passeig de la Bonanova 71, entl.)


Dimarts 17 de juliol

Disseny de Producte

Comissió avaluadora Oriol Ventura, Ariadna Fàbregas, Jon Marín

  • 11.00h - Cristina Bonamusa - Hbee, lugar de nidificación para abejas solitarias
  • 11.30h - Denis Lara - Olia, packaging de jabón para cosmética natural
  • 12.00h - Paula Terra - Dröp, simplifica la diabetes
  • 12.30h - Anna Restoy - Contacto. Replantejament de l'experiència de l'anàlisi de sang a través del mobiliari

Disseny Gràfic

Comissió avaluadora Laia Clos, Miguel Bustos, Anna Solsona

  • 11.00h - Laia Closas - Ultimatum
  • 11.30h - Daniel Ferré - Loop. Redisseny del festival de videoart de Barcelona
  • 12.00h - Esther González - Lelulà
  • 12.30h - Clàudia Ribó - Moondo. Takes you to the Moon
  • 13.00h - Nahir Romero - Otra ciudad
  • 13.30h - Miquel Vila - Disseny d'identitat per al Museu del Càntir d'Argentona

Comissió avaluadora Georgina Curto, Dolors Soriano, Pilar Górriz

  • 17.00h - Anna Pujol - Pla de màrqueting Marina Jové

Disseny d’Espais

Comissió avaluadora Sara Coscarelli, Sílvia Santaeugènia, David Steegmann

  • 11.00h - Yi An - Desconnectar x Reconnectar
  • 11.30h - Aurora Balsebre - Yun, un nuevo restaurante chino
  • 12.00h - Paula Caballero - Anticlínica
  • 12.30h - Brigitte Carles - Design for growth. Wallapop: dissenyar el creixement d'una startup
  • 13.00h - Clara Clusellas - Maximizar l'ús. La Cerdanya, rehabilitació d'un habitatge unifamiliar

Comissió avaluadora Anna Bach, Nora Balcells, Tomàs López

  • 16.00h - Georgina Sala - Nòs amb nòs. Refugi culinari al Cap de Creus
  • 16.30h - Saray Sánchez - Reforma integral del Mercat del Carmel
  • 17.00h - Maria Terrisse - El Meüll
  • 17.30h - Irene Morillas - Treballar. Projecte d'un loft situat en una nau magatzem

Creació Visual

Comissió avaluadora Artur Muñoz, Jo Milne, Enric Mas

  • 11.00h - Laura Armengol - Un homenaje al miedo
  • 11.30h - Javier Fernández - Yes we printers

Comissió avaluadora Artur Muñoz, Claudio Molina, Enric Mas

  • 12.00h - Angela Mercadal - Un portfoli per a Pixar
  • 12.30h - Laura Niubó - Generem gèneres? Realització d'una peça audiovisual crítica en stop motion sobre la taxa rosa

Comissió avaluadora Artur Muñoz, Jo Milne, Claudio Molina

  • 13.00h - Mar Senén - Reflexió sobre intel·ligència artificial i la seva relació amb l'ésser humà

Cultura del Disseny

Comissió avaluadora Octavi Rofes, José Luis Merino, Mariona Moncunill

  • 16.00h - Mireia Banchs - Esborrant la ciutat: conseqüències de l'especulació i el turisme massiu al patrimoni comercial de Barcelona
  • 16.30h - Joan Mateu - Malle ist nur einmal im Jahr
  • 17.00h - Queralt Guinart - Follem dempeus

Comissió avaluadora Octavi Rofes, Josep Aregall, Judit Colomer

  • 17.30h - Anna Dalmases - Neoquè

Comissió avaluadora Octavi Rofes, Georgina Curto, Guillem Cassassús

  • 18.00h - Oriol Martínez - Freesbe


Dimecres 18 de juliol

Disseny de Producte

Comissió avaluadora Oriol Ventura, Francesc Crous, Ester Pujol

  • 11.00h - Ferran Gesa - Pirene: degustar, descubrir y reencontrarse
  • 11.30h - Robert Peirot - Desenvolupament d'una marca
  • 12.00h - Caterina Vianna - Urbat: Bat nests for smart cities
  • 12.30h - Josep María Borbón - Suro3: Nova concepció del material

Disseny Gràfic

Comissió avaluadora Laia Clos, Salvador Huertas, Esteve Padilla

  • 11.00h - Carme Alcoverro - Succulent, la aplicación gastronómica
  • 11.30h - Carlos Álvarez-Valdés - Lineal
  • 12.00h - Arantxa Gil - Kboom!: La cultura underground
  • 12.30h - Ignacio Doménech - Pil-pil
  • 13.00h - Raquel Fabrellas - Sofia
  • 13.30h - Pilar Osorio - No vull ser un pringat

Comissió avaluadora Pilar Górriz, Enric Garrido, Gemma Villegas

  • 16.00h - Paula Camargo - Jambo, creació d'una línia de patterns
  • 16.30h - Clàudia Orellana - Le crayon rouge
  • 17.00h - Júlia Peró - Llámalaregla
  • 17.30h - Fabiana Romero - Kenkou
  • 18.00h - Júlia Sala - Vegup. Identitat d'un fast food vegetarià
  • 18.30h - Gerard Sierra - Bum Zang Tubm. La incendiària creació de l'univers
  • 19.00h - Ariadna Valldeperas - Danshari

Disseny d’Espais

Comissió avaluadora Sara Coscarelli, Albert Crispi, Tomàs López

  • 11.00h - Àlex Costa - Open Co.
  • 11.30h - Elena Espejo - Coworking&Coliving
  • 12.00h - Toni Ferré - Arxiu General de Fira Barcelona - Arxiu'29
  • 12.30h - Fabián Gázquez - Villa María Luisa

Comissió avaluadora Anna Bach, Nora Balcells, Judit Colomer

  • 16.00h - Sergio González - The garage
  • 16.30h - Mónica López - Xammar: El legado
  • 17.00h - Héctor Mateu - El galliner
  • 17.30h - Anna Vicho - dinou, el procés de dol respecte de la mort

Creació Visual

Comissió avaluadora Artur Muñoz, Mar Saiz, David Armengol

  • 11.00h - Andrea Cea - El tatuatge contemporani. Solidificació d'una societat líquida
  • 11.30h - Eulàlia Camacho - Jo, la identitat i Internet: Com el ciberespai ens modifica

Comissió avaluadora Artur Muñoz, Enric Font, Arcadi Poch

  • 12.00h - Irene Marcuello - El viedojoc com a eina de comunicació
  • 12.30h - Paula Canut - Lliures, expressió i experimentació com a mètode evolutiu artístic

Cultura del Disseny

Comissió avaluadora Octavi Rofes, Elena Bartomeu, Mariona Moncunill

  • 16.00h - Oriol Cabarrocas - La conciencia del yo: diseño de una Religión Paródica Narcisista
  • 16.30h - Meritxell Palau - JokerJekyll, It's a match! - Noves dinàmiques a Tinder mitjançant el consum de pràctiques identitàries

Comissió avaluadora Octavi Rofes, Jordi Fulla, Mariona Moncunill

  • 17.00h - Susanna van Roessel - El arte como encuentro: Diseño y gestión de una exposición de arte contemporáneo desde la periferia de la institución

Comissió avaluadora Octavi Rofes, Elena Bartomeu, Jordi Fulla

  • 17.30h - Cristina Morales - Continente contraforma

Comissió avaluadora Octavi Rofes, Elena Bartomeu, Albert Corbeto

  • 18.00h - Víctor Tur - Invocació de Maians Maians - Vida i obra d'un dissenyador del caos
  • 19.00h - Elvira Bullich - Sona: Representació tipogràfica del fet musical


Dijous 19 de juliol

Disseny de Producte

Comissió avaluadora Jordi Esteve, Javier Nieto, Dani Vila

  • 11.00h - Alanís Esté - Awa. Disseny d'unes pales de natació
  • 11.30h - Lourdes Fernández - Una nova manera de preparar la salsa tradicional
  • 12.00h - Sergi Rodríguez - Port-a-way
  • 12.30h - Laura Lua Molina - Kuori, Montessori child rocker
  • 13.00h - Marina Vidal - Recíclic. Un espai de dutxes autoabastibles mitjançant el recurs natural de la pluja

Disseny Gràfic

Comissió avaluadora Pilar Górriz, Andreu Balius, Carles Rodrigo

  • 11.00h - Paula Haguiara - El Baúl de Lilit
  • 11.30h - Belén Peró - Érase una vez historias para aprender coreano
  • 12.00h - Noelia Rastrilla - Oh well, whatever, nevermind
  • 12.30h - Marta Rocabayera - Artis
  • 13.00h - Lluís Serra - Orenga. Tipus mòbils de sabó
  • 13.30h - Paula Timonet - SomSomm
  • 14.00h - Paula Velasco - Pasajero del no lugar

Disseny d’Espais

Comissió avaluadora Sara Coscarelli, Raúl Oliva, Anna Alcubierre

  • 11.00h - Lena Oliveres - Ñire
  • 11.30h - Víctor Puig - Quatre estacions
  • 12.00h - Mariona Rius - Espai vívid-natural
  • 12.30h - María Roca - Kanpai

Creació Visual

Comissió avaluadora Artur Muñoz, Dolors Soriano, Ainhoa Nagore

  • 11.00h - Ana Llimona - Conquistar a l'usuari web
  • 11.30h - Margarita Pérez - Hiddenstatus, creación de identidad de marca

Comissió avaluadora Artur Muñoz, Dolors Soriano, David Saucedo

  • 12.00h - Laura Morales - Susurros
  • 12.30h - Clara Ripollés - How quick how fast

Cultura del Disseny

Comissió avaluadora Octavi Rofes, Vivian Fernández, Santi Vilanova

  • 17.00h - Elisa Alcaide - No es el contenido, es el continente

Comissió avaluadora Octavi Rofes, Dolors Soriano, Oriol Ventura

  • 17.30h - Tomàs Lóbez - Nixi VR, ajudant als més petits a entrar al quiròfan sense por


L'esdeveniment ha comptat amb la col·laboració de: Simon, L'Afluent, Mobiltraç Branding i Sumarroca.


“Pro-eject!”: presentació i exposició dels Treballs de Fi de Grau del curs 2017-2018
1 de juny 2018

Presentació del llibre “Triunfar Estampando”, de Carlos Alguacil i Alexis Rom

Alexis Rom, professor al postgrau en Il·lustració creativa i tècniques de comunicació visual i Carlos Alguacil, professor als cursos d'estiu en Serigrafia, Fotogravat i d'Estampació manual: experimentació amb matrius, juntament amb l'equip de la Vostok Printing Shop, presenten “Triunfar Estampando”, llibre DIY de tècniques gràfiques.

“Triunfar Estampando”, de Carlos Alguacil i Alexis Rom
© Vostok Printing Shop
26 de setembre 2017

Projecte SOROR al Campus Blanc, Blanc Festival 2017

Natàlia Pàmies, recent graduada del Grau de Disseny, presentarà, al Campus Blanc, en el marc del BLANC Festival, SOROR, el seu Treball Fi de Grau, projecte editorial sobre la desigualtat actual de la dona al món. Es tracta d'un conjunt de publicacions on cadascuna tracta un tipus de desigualtat de gènere i el seu disseny s'adapta a ella. A través de la reflexió i la crítica, la seva missió és crear una revista sense gènere perquè el feminisme arribi a tots i hi hagi una conscienciació global.

Projecte SOROR, de Natàlia Pàmies, al Campus Blanc, Blanc Festival 2017
20 de setembre 2017

Presentacions públiques de Treballs final de màster del Màster en tipografia avançada 2016/2017

Els propers 22, 26, 27 i 28 de setembre es realitzaran les presentacions públiques dels Treballs Final de Màster del Màster en Tipografia Avançada del curs 2016/2017.

Divendres 22 de setembre

Tribunal: Joancarles Casasín, Pere Farrando, Enric Jardí

  • 16.00h - Daniela Arguedas - “El futuro de las letras digitales”
  • 16.30h - Nicolle Laporte - “OpenType.SVG. Respuesta digital a la tipografía multi-layer.”
  • 17.00h - Marcela Aguilera - “Comportamientos de consumo en el mercado de fuentes digitales”
  • 17.30h - Camila Montejo - “Las didonas como código de comunicación en la industria de la moda”

Dimarts 26 de setembre

Tribunal: Joancarles Casasín, Jordi Embodas, Enric Jardí

  • 16.00h - Carmen Reyes - “Las itálicas tipográficas. Evolución histórica desde el siglo xvi hasta los revivals de la primera mitad de siglo XX.”
  • 16.30h - Bianca Dumitrascu - “The Revival of the Neoclassic Typefaces”
  • 17.00h - Ferran Riera - “Evolució dels sistemes per espaiar tipografies”
  • 17.30h - Isabel Sahuquillo - “La tipografía modernista”
  • 18.00h - Piero Beninato - “Tipografías semiserifas”
  • 18.30h - Clara Jessen - “Tipografía cuqui”
  • 19.00h - Francisco Ribeiro - “The use of Python Programming Language in the Typeface Design and Font Engineering”

Dimecres 27 de setembre

Tribunal: Albert Corbeto, Jordi Embodas, Enric Jardí

  • 16.00h - Miguel Murillo - “Webfonts”
  • 16.30h - Elena Gutiérrez - “Hinting for dummies”
  • 17.00h - Walter Bishop - “Evolución de los pesos tipográficos”

Dijous 28 de setembre

Tribunal: Laura Bellver, Pere Farrando, Rocío Hidalgo

  • 16.00h - Miguel Balandrano - “Estilo tipográfico futurista”
  • 16.30h - Isabel Martinez - “Joan Brossa, un análisis tipográfico.”
  • 17.00h - Luis Ortega - “‘Graffiti Autoctono’ de Madrid”
  • 17.30h - Belén Soria - “Modelos tipográficos contemporáneos”
  • 18.00h - Ángel Cánovas - “Tipografía por defecto y estándares en sistemas y aplicaciones de escritorio”
  • 18.30h - Janire Fontanal - “Propuesta de clasificación de la morfología gráfica de las portadas de revistas dirigidas al sector femenino.”
15 de setembre 2017

Participació al festival de disseny gràfic Creatus Dominus


Els propers 29 i 30 de setembre se celebrarà a Sant Cugat Creatus Dominus, festival de disseny i creativitat transversal i gratuït, on participaran diversos professors i exestudiants d'EINA:

Xavier Alamany i Lluc Massaguer, professors al Grau i al Màster en Disseny Gràfic, seran els components de la conversa Errors, #tengoalgoqueconfesar, moderada per Alba Serra, exestudiant d'EINA.

Keith Adams realitzarà el Workshop de Cal·ligrafia i Oriol Miró, professor al Màster en Tipografia Avançada, formarà part de Cal·ligrafia vs Lettering vs Tipografia, defensant Cal·ligrafia, on Arcàngela Regis, exestudiant i professora al curs d'estiu de Tipografia experimental, defensarà Tipografia. La "batalla" la moderarà Gina Serret, exestudiant del Màster en Tipografia avançada.

Per altra banda, Nikita Bashmakov, exestudiant i professor al Grau de Disseny, participarà a Case Studio.


Podeu consultar el programa i speackers.

Festival Creatus Dominus 2017
8 de setembre 2017

Acte inaugural curs 2017-2018

  • 18 de setembre
  • 12h
  • Sala d’Actes d’EINA

Lliçó inaugural: "Saberes sin condición. Sobre cómo reimaginar el porvenir de la enseñanza", a càrrec de Valentín Roma

Valentín Roma
Doctor en Filosofia per la Southampton University, Winchester School of Art. Ha estat conservador en cap del MACBA i actualment és director de La Virreina -Centre de la Imatge. Comissari de nombroses exposicions en museus nacionals i internacionals, ha estat el guanyador del concurs per al primer pavelló de Catalunya a la Biennal de Venècia 2009 amb el projecte “La comunidad inconfessable”. El 2015 va rebre el Premi Internacional Association of Art Critics - AICA Deustchland a la millor exposició anual a Alemanya per "Die Biestie und_ist der Souverän. Ha escrit el llibre d’assaig Rostros (2011) i la novel·la El enfermero de Lenin (2017), totes dues de l’editorial Periférica.

Acte inaugural curs 2017-2018
5 de setembre 2017

Presentacions públiques de Treballs Fi de Grau - setembre 2017

Els propers 12, 13 i 14 de setembre podeu assistir a les presentacions públiques de Treball Fi de Grau de les mencions de Disseny d’espais, Disseny de Producte Industrial, Disseny Gràfic, Creació Visual i Cultura del Disseny.


Cultura del disseny

14 de setembre

10.00h

  • Irene Morales Vallejos - El duelo y la escritura terapéutica. Diseño de una plataforma para el acompañamiento del proceso de duelo
    Tribunal: Tània Costa, Octavi Rofes, Vivian Fernàndez

  • Joaquim Jimenez - Fetitxisme de la mercaderia i el procés de disseny Tribunal: Tània Costa, Octavi Rofes, Vivian Fernàndez

  • Shiraz Arfa-Zanganeh Rebollo - Phsychosomatic
    Tribunal: Tània Costa, Octavi Rofes, Vivian Fernàndez

15.00h

  • Josep María Arboix Cabezas - Estudi de Mercat i Pla de Màrqueting de Merma Negra
    Tribunal: Georgina Curto, Octavi Rofes, Dolors Soriano
  • Alfonso Cuesta Jiménez - Introducción al Project Management y Plan Básico para un proyecto de Interiorismo de Espacios Comerciales
    Tribunal: Georgina Curto, Octavi Rofes, Dolors Soriano


Creació Visual

12 de setembre

10.00h

  • Mònica Amorós Ripoll - Escaping. Creació d'un escape room
    Tribunal: Enric Font, Enric Mas, Artur Muñoz

  • Lia Pradas Salvador - Babia, creació d'un webcòmic interactiu
    Tribunal: Enric Font, Enric Mas, Artur Muñoz

11.00h

  • Aida Aram Alcalde - Intimidad a través de intimidad. El estudio de la intimidad a través de la fotografía
    Tribunal: Manel Esclusa, Artur Muñoz, Dolors Soriano

  • Regina Loppacher - Fotografiant la Nit
    Tribunal: Manel Esclusa, Artur Muñoz, Dolors Soriano

13 de setembre

10.00h

  • Naiara García Márquez - Acostament a la pràctica artística de Land Art a través de la investigació en les arts
    Tribunal: Jo Milne, Artur Muñoz, Oriol Pibernat

  • Marc Guibernau Mateu - Mangaka: La breu història del manganime
    Tribunal: Jo Milne, Artur Muñoz, Oriol Pibernat

  • Àngels Rambla i Vidal - Prop del Pop
    Tribunal: Jo Milne, Artur Muñoz, Oriol Pibernat


Disseny Gràfic

13 de setembre

10.00h

  • Sara Zamora Costa - Renta
    Tribunal: Laia Clos o Pilar Gorriz, Diego Fernandez, Salvador Huertas

  • Pedro Giralt Ripol - Hockey + league, més que hockey
    Tribunal: Laia Clos o Pilar Gorriz, Diego Fernandez, Salvador Huertas

  • Carla Cimino Camacho - Badass Prints, identidad de una marca de ropa serigrafiada
    Tribunal: Laia Clos o Pilar Gorriz, Diego Fernandez, Salvador Huertas

  • Ferran Escolies Duran - Alaia
    Tribunal: Laia Clos o Pilar Gorriz, Diego Fernandez, Salvador Huertas

  • Mauricio Melgar Palacios - Jumpcut Mich & the filming machine productions
    Tribunal: Laia Clos o Pilar Gorriz, Diego Fernandez, Salvador Huertas

  • Walkiria Parrales - Laika, Pet Airways
    Tribunal: Laia Clos o Pilar Gorriz, Diego Fernandez, Salvador Huertas

  • Toni Bauzà - Fahrenheit450º (Editorial de Poesia)
    Tribunal: Laia Clos o Pilar Gorriz, Diego Fernandez, Salvador Huertas

14 de setembre

10.00h

  • Isabel Plana Ollé - Redisseny de l'identitat i el packaging de BonÀrea
    Tribunal: Laia Clos o Pilar Gorriz, Andreu Balius, Carlos Bermúdez

  • Marc Fernández Bladé - Alego
    Tribunal: Laia Clos o Pilar Gorriz, Andreu Balius, Carlos Bermúdez

  • Fabiana Romero Rodríguez - Kenkou: alimentos macrobióticos
    Tribunal: Laia Clos o Pilar Gorriz, Andreu Balius, Carlos Bermúdez

  • Bàrbara Castro Urío - Holes of paper
    Tribunal: Laia Clos o Pilar Gorriz, Andreu Balius, Carlos Bermúdez

  • Natàlia Pàmies Lluís - Soror
    Tribunal: Laia Clos o Pilar Gorriz, Andreu Balius, Carlos Bermúdez

  • Roser Padrés González - Mimosa
    Tribunal: Laia Clos o Pilar Gorriz, Andreu Balius, Carlos Bermúdez


Disseny de Producte Industrial

12 de setembre

10.00h

  • Pau Vila - Stormy
    Tribunal: Francesc Crous, Àlex Mitrani , Oriol Ventura

  • Helena Galí i Bonet - Tens la veu de color mel. Dissenyant Meraki
    Tribunal: Francesc Crous, Àlex Mitrani , Oriol Ventura

  • Anna Solà Andreu - Fàbula, fantasia a través del disseny
    Tribunal: Francesc Crous, Oriol Ventura, Daniel Vila

  • Sonia Santos Andreu - Doodle Backpack
    Tribunal: Francesc Crous, Oriol Ventura, Daniel Vila

  • Anna Solà Andreu - Fàbula, fantasia a través del disseny
    Tribunal: Francesc Crous, Oriol Ventura, Daniel Vila

13 de setembre

15.30h

  • Andrea Martínez López - Airmas
    Tribunal: Javier Nieto, Raúl Rodríguez, Oriol Ventura

  • Sara Coll Valero - Cohabitar
    Tribunal: Javier Nieto, Raúl Rodríguez, Oriol Ventura

  • Bruno Pinart Royo - Echermann
    Tribunal: Javier Nieto, Raúl Rodríguez, Oriol Ventura

  • Rocío Belda Lozano - 1o1o - 'Refugio' y transporte para indigentes
    Tribunal: Javier Nieto, Raúl Rodríguez, Oriol Ventura

  • Enric Aguilar Sangüesa - Mhcs - My Heater cooker's. Disseny d'un mantenidor, escalfador, cuina-graella i fumador per aliments cuinats a la brasa
    Tribunal: Javier Nieto, Raúl Rodríguez, Oriol Ventura


Disseny d'Espais

12 de setembre

10.00h

  • Clara Alfós Galligó - Parlament, 49
    Tribunal: Anna Bach, Rosa Clotet, Albert Crispi

  • Carla Casajuana Solé - Des_connecta't
    Tribunal: Anna Bach, Rosa Clotet, Albert Crispi

  • Clara Clusellas Miralles - Maximitzar l'ús, rehabilitació d'un habitatge a La Cerdanya
    Tribunal: Anna Bach, Rosa Clotet, Albert Crispi

  • Teresa Coll Garrido - Bivouac-223
    Tribunal: Anna Bach, Rosa Clotet, Albert Crispi

15.00h

  • Berta Comellas Estapé - Domesticitat Domesticada, Projecte d'interiorisme d'una vivenda unifamiliar a La Floresta
    Tribunal: Anna Bach, Rosa Clotet, Albert Crispi

  • Isabel Dameto Ordinas - Permeable
    Tribunal: Anna Bach, Rosa Clotet, Albert Crispi

13 de setembre

10.00h

  • Elena Eyre Olmos - Emancipació, Reorganització de la Masia Barnils
    Tribunal: Anna Bach, Raul Oliva, Sílvia Santaeugènia

  • Maria Gallo Ferrer - Aguja
    Tribunal: Anna Bach, Raul Oliva, Sílvia Santaeugènia

  • Xavier Goñi Fernandez - Les Cases del Fang
    Tribunal: Anna Bach, Raul Oliva, Sílvia Santaeugènia

  • Andrea Gusi Tarrega - Ctra. del Prat - Diseño para cohabitar
    Tribunal: Anna Bach, Raul Oliva, Sílvia Santaeugènia

15.00h

  • Laura Hernández González - Experiència afegida - Rehabilitació d'un espai comunitari
    Tribunal: Anna Bach, Raul Oliva, Sílvia Santaeugènia

  • Emma Ovalle Gomez - Contenedores marítimos como alternativa
    Tribunal: Anna Bach, Raul Oliva, Sílvia Santaeugènia

  • Víctor Puig Ferrer - Reforma i ampliació de l'escola EINA
    Tribunal: Anna Bach, Raul Oliva, Sílvia Santaeugènia

14 de setembre

10.00h

  • Nadine Perez Arenas - Cabina per a dormir a l'Aeroport del Prat
    Tribunal: Anna Bach, Sara Coscarelli, Salvador Segura

  • Fernanda Pinheiro - Equilicuá - Espacio de Equilibrio del Trabajador PYME
    Tribunal: Anna Bach, Sara Coscarelli, Salvador Segura

  • Ariadna Puigdomènech Puig - Galeria d'art 1717
    Tribunal: Anna Bach, Sara Coscarelli, Salvador Segura

  • Clara Safont Xufré - Refugi a la natura. Un sistema adaptable per allotjar-se en plena natura
    Tribunal: Anna Bach, Sara Coscarelli, Salvador Segura

15.00h

  • Valeria Sánchez Acinas - Experiència rural. Ens escapem uns dies de la ciutat?
    Tribunal: Anna Bach, Sara Coscarelli, Salvador Segura

  • Anna Serrano González - Menjar a l'escola - Replantejar el menjador escolar
    Tribunal: Anna Bach, Sara Coscarelli, Salvador Segura

  • Neus Targa Girbes - Castell Blanch, Hotel Petite
    Tribunal: Anna Bach, Sara Coscarelli, Salvador Segura

5 de setembre 2017

Presentacions públiques de Treballs final de màster del Màster Universitari de Recerca en Art i Disseny (MURAD) - Setembre

Els propers 7, 8, 12, 13 i 14 de setembre es realitzaran les presentacions públiques dels Treballs Final de Màster del Màster Universitari de Recerca en Art i Disseny (MURAD) del curs 2016/2017 corresponents a la convocatòria de juliol.

Dijous 7 de setembre

  • 16.00h - Juliana Guerrero - Apertura y pensamiento per–formativo
    Comissió avaluadora: Alex Arteaga, Pol Capdevila, Andrea Soto

  • 17.00h - Marta del Viejo - Las difusas fronteras del arte contemporáneo
    Comissió avaluadora: Alex Arteaga, Pol Capdevila, Andrea Soto

Divendres 8 de setembre

  • 10.00h - Núria Saura - Orwell in the Desert
    Comissió avaluadora: Alex Mitrani, Oriol Pibernat, Gerard Vilar

  • 11.00h - German Beltran - Falogocentrismo decadente. La agonía del falo
    Comissió avaluadora: Tània Costa, Alex Mitrani, Gerard Vilar

  • 12.00h - Xinguen Xu - Investigation via art
    Comissió avaluadora: Tània Costa, Alex Mitrani, Gerard Vilar

  • 13.00h - Musang Xu - Participatory Art: Aesthetics, Intervention, and Occupation
    Comissió avaluadora: Tània Costa, Alex Mitrani, Gerard Vilar

  • 15.00h - Alonso Peñaherrera - Del espacio sonoro a la representación espacial
    Comissió avaluadora: Raúl Oliva, Octavi Rofes, Oriol Ventura

  • 16.00h - Keying Tan - Restaurant Brand Design in Cross-cultural Context between China and Spain
    Comissió avaluadora: Raúl Oliva, Octavi Rofes, Oriol Ventura

  • 17.00h - Alfredo Gómez Gutiérrez - El Hábitat. Alternativas para la Casa del Futuro
    Comissió avaluadora: Raúl Oliva, Octavi Rofes, Oriol Ventura

  • 18.00h - Silvia Bernard - Atmósfera activa. Hacia una poética y política del espacio contemporáneo
    Comissió avaluadora: Anna Alcubierre, Octavi Rofes, Oriol Ventura

Dimarts 12 de setembre

  • 15.00h - Paz González Anta - La antropologia del hacer. El arte y el diseño en redes sociales. El caso de Instagram
    Comissió avaluadora: Irma Arribas, Elena Bartomeu, Tània Costa

  • 16.00h - Rocío Larrumbide - La humanización de los datos. El mundo exacto como un mundo erróneo
    Comissió avaluadora: Irma Arribas, Elena Bartomeu, Tània Costa

  • 17.00h - Manuel Minch - Teenternet
    Comissió avaluadora: Irma Arribas, Elena Bartomeu, Tània Costa

  • 18.00h - David González Fernández - La venganza marica
    Comissió avaluadora: Irma Arribas, Elena Bartomeu, Tània Costa

  • 19.00h - Juan Diego Peña Bucheli - La representatividad del cuerpo
    Comissió avaluadora: Irma Arribas, Elena Bartomeu, Tània Costa

Dimecres 13 de setembre

  • 16.00h - Elia Brugulat - Cossos anònims, cossos en moviment poètiques i polítiques en les pràctiques coreogràfiques contemporànies
    Comissió avaluadora: Tània Costa, Jèssica Jaques, Gerard Vilar

  • 17.00h - Laura Vilar - La danza y sus cuerpos como indisciplina
    Comissió avaluadora: Anna Alcubierre, Tània Costa, Jèssica Jaques

  • 18.00h - Santiago Gómez Corrales - La relación con el territorio a partir de la gastronomía, ampliando los límites de las gastronomías cotidianas
    Comissió avaluadora: Tània Costa, Jèssica Jaques, Gerard Vilar

  • 19.00h - Barbara Bayarri - Comer en las fronteras del arte. Límites y aperturas de la estética gustatoria
    Comissió avaluadora: Tània Costa, Jèssica Jaques, Gerard Vilar

Dijous 14 de setembre

  • 10.00h - Irene González - Intel·ligència Artificial, consciència i disseny
    Comissió avaluadora: Sara Coscarelli, Anna Pujadas, Dolors Soriano

  • 11.00h - Cèlia Leiva - Más lejos, más cerca. Reflexiones sobre las imágenes técnicas en el ágora publica
    Comissió avaluadora: Sara Coscarelli, Anna Pujadas, Dolors Soriano

  • 12.00h - Jingjing Huang - The Research of Art Communication in “Micro Age”
    Comissió avaluadora: Sara Coscarelli, Anna Pujadas, Dolors Soriano

  • 13.00h - Karen Carrera - Mapas, datos y ¿humanos?
    Comissió avaluadora: Sara Coscarelli, Anna Pujadas, Dolors Soriano

  • 15.00h - Carlos Anselmo - BANG-A-BANG-A. El Banger y la escena musical de Internet
    Comissió avaluadora: Laura Benítez, Lluis Nacenta, Gerard Vilar

  • 16.00h - Ana Clara Oliveira - VJesto: Una observación sobre la gestualidad del VJing
    Comissió avaluadora: Laura Benítez, Lluis Nacenta, Gerard Vilar

  • 17.00h - Meritxell Font - Visual communication paradigm/s
    Comissió avaluadora: Laura Benítez, Lluis Nacenta, Gerard Vilar

  • 18.00h - Clarissa Grabowiecki - Transrealidad. Arte como táctica relacional
    Comissió avaluadora: Laura Benítez, Lluis Nacenta, Gerard Vilar

--

  • 15.00h - Lucero Abente - Diseño multicultural en tiempo real a través de conflictos
    Comissió avaluadora: Elena Bartomeu, Oriol Pibernat, Anna Pujadas

  • 16.00h - Pau de Riba - Un model de crítica sistèmica per a projectes de disseny gràfic
    Comissió avaluadora: Elena Bartomeu, Tània Costa, Oriol Pibernat

  • 17.00h - Xi Luo - Investigation on the packaging liquor art design of Chinese and European
    Comissió avaluadora: Elena Bartomeu, Tània Costa, Oriol Pibernat

12 de juliol 2017

Presentacions públiques de Treballs final de màster del Màster Universitari de Recerca en Art i Disseny (MURAD)

Els propers 17 i 18 de juliol es realitzaran les presentacions públiques dels Treballs Final de Màster del Màster Universitari de Recerca en Art i Disseny (MURAD) del curs 2016/2017 corresponents a la convocatòria de juliol.

Dilluns 17 de juliol

  • 16.00h - Zhang Li - El acuario: la tensión de la acuariofilia y el diseño especulativo
    Comissió avaluadora: Tània Costa, Jon Marin, Octavi Rofes
  • 17.00h - Camila Reveco - Diseño gráfico e identidad cultural patrimonial
    Comissió avaluadora: Elena Bartomeu, Tània Costa, Octavi Rofes
  • 18.00h - Claudia Sahuquillo - Expanding Drawing
    Comissió avaluadora: Elena Bartomeu, Tània Costa, Alex Mitrani
  • 19.00h - Maria Alcaide - Delirio proyectual: dos años de producción artística en el contexto del MURAD Comissió avaluadora: Tània Costa, Alex Mitrani, Octavi Rofes

Dimarts 18 de juliol

  • 16.00h - Ma Victoria Perez Cobo - Diseñar aleatoriamente. A partir de una comparativa entre el Diseño Secuencial y el Diseño Aleatorio
    Comissió avaluadora: Tània Costa, Anna Pujadas, Oriol Ventura
  • 17.00h - Andrés Escobar - El Arte Precolombino y los mitos de las culturas ancestrales presentes en restos arqueológicos en la Amazonia Ecuatoriana
    Comissió avaluadora: Sara Coscarelli, Tània Costa, Anna Pujadas
  • 18.00h - Giuseppe Fiò - Cónide. The xoxo of art
    Comissió avaluadora: Alex Arteaga, Pol Capdevila, Tània Costa
E I N A